„WOLNOŚĆ ODDECHU - ZAPOBIEGAJ ASTMIE”

Program realizowany w Zespole Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim prowadzi szereg działań związanych z profilaktyką zdrowotną dzieci i młodzieży.

Szkoła Podstawowa nr 9, która wchodzi w skład ZS nr 1 w roku szkolnym 2007/2008 otrzymała Certyfikat Śląskich Szkół Promujących Zdrowie.W dalszym ciągu w szkole prowadzone są różnorodne działania związane z profilaktyką zdrowia dzieci i młodzieży. Wiele działań odniesionych jest do uczniów np. „Światowy Dzień Bez Papierosa”, „Higiena dojrzewania” oraz innowacja pedagogiczna skierowana do uczniów klas I – VI „Chcę i potrafię ratować”. Z zakresu edukacji prozdrowotnej skierowanej do rodziców realizowane są programy „Prawidłowe odżywianie”, „Zdrowy styl życia”, „Czy wiemy, co jemy”. W roku szkolnym 2008/2009 szkoła przystąpiła do realizacji programu  z zakresu edukacji prozdrowotnej w odniesieniu do uczniów i rodziców  klas I – III „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie”.

Głównym celem programu jest uświadomienie rodzicom i opiekunom dzieci, znaczenia wczesnej profilaktyki astmy oraz stworzenie dzieciom zagrożonym chorobą możliwości optymalnej jakości życia. Celem programu jest edukacja rodziców i opiekunów w zakresie umiejętności obserwacji objawów astmy oraz zmianom percepcji dziecka z astmą, jako osoby z pełnymi możliwościami rozwojowymi. Ważnym zagadnieniem jest zapoznanie uczniów klas I – III z celem realizacji programu adresowanym do nich i do ich rodziców.  Każda szkoła biorąca udział w programie edukacyjnym „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie” otrzyma pakiet pomocy programowych: poradnik, ulotki, plakaty, książeczkę, kasetę VHS, pluszaki, długopisy. Poradnik zawiera opis programu oraz niezbędne informacje i treści przydatne do przeprowadzenia programu. Kaseta wideo zawiera filmy dotyczące astmy: film szkoleniowy dla nauczycieli i film edukacyjny dla rodziców. Uczniowie otrzymają książeczkę  pt. „W klasie z Jasiem” do wykorzystania w trakcie prowadzenia zajęć z uczniami.  Po przepro-wadzonych zajęciach edukacyjnych z rodzicami połączonych z projekcją filmu, rodzice zobowiązani są do wypełnienia anonimowej ankiety.

Koordynatorem programu z ramienia szkoły jest wicedyrektor Renata Niemcewicz – Cierpiał, pielęgniarka środowiska szkolnego Marzena Olszewska oraz specjalista oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Pani Bernadeta Zawadzka.