Zespół Szkół nr 1

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Drodzy rodzice i uczniowie.

Nasza szkoła wzięła udział w programie Laboratoria Przyszłości.

https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2

Maksymalna kwota o jaką mogliśmy wnioskować to 75900,00 zł. W roku 2021 byliśmy zobowiązani wydać minimum 60 % tej kwoty. Wydaliśmy już 58 196,90 zł.

Cześć wyposażenia była tzw. podstawowa, wymagana, pozostałe przedmioty do zakupu mogliśmy wybrać z listy, którą opublikowano w programie.                                

  https://www.gov.pl/web/laboratoria/katalog-wyposazenia2

Mamy w planie realizację trzech przedsięwzięć:

1)      Studio multimedialne – studio do nagrań muzycznych, telewizyjnych oraz do fotografii. Przy realizacji jednego z unijnych projektów zakupiliśmy sprzęt do realizacji telewizyjnych (np. telewizja internetowa lub nagrania wywiadów, reportaży, audycji). Z programu Laboratoria Przyszłości dokupiliśmy mikrofony, oświetlenie do realizacji nagrań. Z pozostałych na 2022 rok funduszy planujemy dokupić sprzęt do realizacji dźwięku. Kupiliśmy także statywy, aparat fotograficzny o raz tła do fotografowania.

2)      Pracownia działań kreatywnych- w ramach wyposażania tej pracowni zakupiliśmy drukarkę 3D wraz z akcesoriami, klocki Lego – budowanie i programowanie robotów. Chcielibyśmy także kupić maszynę do komputerowego haftu, laminarkę, tostery, blendery. Pracownię wzbogacimy także o już posiadane pomoce i urządzenia. W takiej pracowni dzieciaki będą mogły rozwijać swoją kreatywność w różnych dziedzinach.

3)      Mobilna pracownia VR Class – do klasowy zestaw gogli 3D (12 sztuk) z kostkami wirtualnymi i kontrolerami oraz dostępem do  platformy zawierającej ponad 1000 treści z 14 przedmiotów.

Wyobraźcie sobie, że uczeń ucząc się o układzie krwionośnym za pomocą tego sprzętu może znaleźć się wirtualnie wewnątrz żyły i za pomocą kontrolera przemieszczać się w niej. Poznaje tropikalny las chodząc wśród drzew albo uczy się o teatrze będąc na scenie z aktorami. Ponadto dokupiliśmy też kamerę do nagrań 3D tak aby także dzieci i nauczyciele mogli dodawać do puli zasobów własne materiały.

Pracownię nazwałam mobilną, ponieważ sprzęt jest spakowany w dwie walizki na kółkach, będące jednocześnie skrzyniami ładującymi, co daje możliwość przewożenia ich do każdej sali. Mimo, że praca w wirtualnej rzeczywistości jest tylko wspomaganiem dla lekcji (bezpieczny czas użytkowania ok. 10-15 minut) to na pewno wzbogaci ona proces dydaktyczny.

https://www.classvr.com/polska-szkolna-rzeczywistosc-wirtualna/?gclid=Cj0KCQiAraSPBhDuARIsAM3Js4pSO4r-qJBF_N2F2qmQDq-zZXDF6gyVKnRpwYF8QS0nnQ2a-baQugsaAns0EALw_wcB

 

 

Na zdjęciach pokazujemy Wam sprzęt jaki już został zakupiony i już do nas dotarł. W miarę spływania zamówień i nowych zakupów będziemy zamieszczać nowe informacje.